پرش لینک ها

استاندارد های صنعت انفورماتیک جهت حفاظت از داده ها

در این مقاله با استاندارد های صنعت انفورماتیک جهت حفاظت از داده ها آشنا می شویم. چرخه Data Protection ، فرآیندی را تحت پوشش قرار می دهد که به موجب آن هیچ یک از داده ها از بین نخواهد رفت . بدیهی است این فرآیند بر پایه سه رکن اصلی استوار خواهد بود .
الف ) تجهیزات سخت افزاری ذخیره سازی و بازیابی داده ها
ب) نرم افزار های مورد استفاده در این چرخه
ج ) سیاست گذاری چگونگی چیدمان این چرخه و همچنین استفاده از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری
یک مرور کلی بر عملکرد مرکز داده بیانگر آن است که داده ها از طریق برنامه های کاربردی که بر روی سرور ها نصب و راه اندازی شده تولید و سپس در ذخیره ساز نگهداری می گردد .
با این فرض یک رویکرد ساده را می توان تصور نمود.

تحلیل هریک از این موارد خود مباحث طولانی را طلب می نماید . هرچند که سعی بر آن است که اشاره مختصری بر هریک داشته باشیم .
برنامه های کاربردی با هدف مکانیزه نمودن جمع آوری اطلاعات و همچنین استخراج سریع گزارشات تهیه و تدوین شده است . در صورت بروز خطا و اشکال در این برنامه و یا خرابی آن قطعا سرویس دهی مرکز داده دچار اختلال می گردد . به همین منظور در نگاه اول می بایست راهکاری انتخاب گردد که به نحوی حفاظت از برنامه های کاربردی را گارانتی نماید . این مهم توسط سیستم های مختلف قابل اجرا می باشد و میتوان با استفاده از نرم افزار های پیشرفته ، از بروز این خطا جلوگیری نمود . با کمی دقت می توان دریافت که فرآیند Data Protection حتی قبل از ذخیره سازی و بکاپ گیری اطلاعات شروع می گردد و در واقع نقطه آغاز این فرآیند تمهیداتی است که می بایست در نظر گرفت .
حال با این نگاه که داده ها توسط برنامه های کاربردی تولید می گردد اهمیت موضوع در چگونگی نگهداری از این داده ها می باشد . هزینه های هنگفتی که بابت نرم افزار های کاربردی پرداخت می گردد و همچنین تجهیزات سخت افزاری ( سرور ها ) بر این برنامه ها بر روی آنها اجرا می گردد ، دقت نظر مضاعفی را طلب می نماید . شاید یک برنامه کاربردی (هزاران نفر ساعت ) زمان برای تولید اطلاعات به خود اختصاص دهد . در صورت نگهداری اطلاعات با روش های نا مناسب قطعا علاوه بر عدم سرویس دهی مرکز داده ، هزینه ( هزاران نفر ساعت ) که وظیفه تولید داده ها را بر عهده دارند اتلاف می گردد .
با این مقدمه یک نتیجه مشخص اتخاد می گردد و این نتیجه آن است که اطلاعات می بایست در مکانی امن ذخیره و قابل دسترس باشد .
Reliability : امن بودن محل ذخیره سازی به معنی امنیت نبوده و مفهوم آن Reliable بودن محل ذخیره سازی ( قابل اعتماد بودن محل ذخیره سازی ) است . قابل اعتماد بودن محل ذخیره سازی به معنی اطمینان از کیفیت محل ذخیره سازی است .
Accessible بودن داده در زمان درج آن و یاز به بازخوانی نیز از پیش زمینه های فرآیند ذخیره سازی می باشد که قبل از ورود به این چرخه می بایست آن را در نظر گرفت . این در دسترس بودن در زمان تامین تجهیزات سخت افزاری و همچنین نرم افزاری نیز حائز اهمیت می باشد .
ممکن است برخی از شرکت ها اقدام به تهیه و تدوین طرح هایی نمایند که این مناسب بوده اما قابلیت اجرای آن بدلایل مختلف ، از جمله عدم دسترسی به منابع سخت افزاری و یا نرم افزاری ممکن نیست .
تمامی مقدمه های ذکر شده در رعایت استاندارد های Data Protection سبب میگردد در کمترین میزان خرابی را در مرکز داده تحمل و داده ها از بین نروند .
ورود به چرخه کنترلی مدیریت ذخیره سازی داده ها ابراز های خاص خود را می طلبد . هرچه ریسک از دست رفتن داده ها کاهش یافته ، به همان میزان نیز هزینه های آن متقابلا افزایش خواهد داشت . این مهم را می بایست در نظر گرفت که تجهیزات نا کارآمد ما را در مرکز داده دچار بحران می نماید.

پیام بگذارید