فنا
شرکت فراناب افزار آریا

استاندارد های صنعت انفورماتیک جهت حفاظت از داده ها

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۱

در این مقاله با استاندارد های صنعت انفورماتیک جهت حفاظت از داده ها آشنا می شویم. چرخه Data Protection ، فرآیندی را تحت پوشش قرار می دهد که به موجب آن هیچ یک از داده ها از بین نخواهد رفت . بدیهی است این فرآیند بر پایه سه رکن اصلی استوار خواهد بود .
الف ) تجهیزات سخت افزاری ذخیره سازی و بازیابی داده ها
ب) نرم افزار های مورد استفاده در این چرخه
ج ) سیاست گذاری چگونگی چیدمان این چرخه و همچنین استفاده از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری
یک مرور کلی بر عملکرد مرکز داده بیانگر آن است که داده ها از طریق برنامه های کاربردی که بر روی سرور ها نصب و راه اندازی شده تولید و سپس در ذخیره ساز نگهداری می گردد .
با این فرض یک رویکرد ساده را می توان تصور نمود .

چرخه Data Protection را در این پست میبینید.

تحلیل هریک از این موارد خود مباحث طولانی را طلب می نماید . هرچند که سعی بر آن است که اشاره مختصری بر هریک داشته باشیم .
برنامه های کاربردی با هدف مکانیزه نمودن جمع آوری اطلاعات و همچنین استخراج سریع گزارشات تهیه و تدوین شده است . در صورت بروز خطا و اشکال در این برنامه و یا خرابی آن قطعا سرویس دهی مرکز داده دچار اختلال می گردد . به همین منظور در نگاه اول می بایست راهکاری انتخاب گردد که به نحوی حفاظت از برنامه های کاربردی را گارانتی نماید . این مهم توسط سیستم های مختلف قابل اجرا می باشد و میتوان با استفاده از نرم افزار های پیشرفته ، از بروز این خطا جلوگیری نمود . با کمی دقت می توان دریافت که فرآیند Data Protection حتی قبل از ذخیره سازی و بکاپ گیری اطلاعات شروع می گردد و در واقع نقطه آغاز این فرآیند تمهیداتی است که می بایست در نظر گرفت .
حال با این نگاه که داده ها توسط برنامه های کاربردی تولید می گردد اهمیت موضوع در چگونگی نگهداری از این داده ها می باشد . هزینه های هنگفتی که بابت نرم افزار های کاربردی پرداخت می گردد و همچنین تجهیزات سخت افزاری ( سرور ها ) بر این برنامه ها بر روی آنها اجرا می گردد ، دقت نظر مضاعفی را طلب می نماید . شاید یک برنامه کاربردی (هزاران نفر ساعت ) زمان برای تولید اطلاعات به خود اختصاص دهد . در صورت نگهداری اطلاعات با روش های نا مناسب قطعا علاوه بر عدم سرویس دهی مرکز داده ، هزینه ( هزاران نفر ساعت ) که وظیفه تولید داده ها را بر عهده دارند اتلاف می گردد .
با این مقدمه یک نتیجه مشخص اتخاد می گردد و این نتیجه آن است که اطلاعات می بایست در مکانی امن ذخیره و قابل دسترس باشد .
Reliability : امن بودن محل ذخیره سازی به معنی امنیت نبوده و مفهوم آن Reliable بودن محل ذخیره سازی ( قابل اعتماد بودن محل ذخیره سازی ) است . قابل اعتماد بودن محل ذخیره سازی به معنی اطمینان از کیفیت محل ذخیره سازی است .
Accessible بودن داده در زمان درج آن و یاز به بازخوانی نیز از پیش زمینه های فرآیند ذخیره سازی می باشد که قبل از ورود به این چرخه می بایست آن را در نظر گرفت . این در دسترس بودن در زمان تامین تجهیزات سخت افزاری و همچنین نرم افزاری نیز حائز اهمیت می باشد .
ممکن است برخی از شرکت ها اقدام به تهیه و تدوین طرح هایی نمایند که این مناسب بوده اما قابلیت اجرای آن بدلایل مختلف ، از جمله عدم دسترسی به منابع سخت افزاری و یا نرم افزاری ممکن نیست .
تمامی مقدمه های ذکر شده در رعایت استاندارد های Data Protection سبب میگردد در کمترین میزان خرابی را در مرکز داده تحمل و داده ها از بین نروند .
ورود به چرخه کنترلی مدیریت ذخیره سازی داده ها ابراز های خاص خود را می طلبد . هرچه ریسک از دست رفتن داده ها کاهش یافته ، به همان میزان نیز هزینه های آن متقابلا افزایش خواهد داشت . این مهم را می بایست در نظر گرفت که تجهیزات نا کارآمد ما را در مرکز داده دچار بحران می نماید.

درج نظر

پاسخی بگذارید

مشتریان ما