پرش لینک ها

فناوری NVMe چیست؟

امروزه تکنولوژی در حال گسترش می باشد. برای ما اهمیت دارد که از نو آوری هایی در این زمینه استفاده کنیم. مشکلاتی که امروز مورد توجه قرار می گیرد، فضای ذخیره سازی است. این امکان با توجه به حافظه SDD با تکنولوژی NVMe باعث بالا رفتن سرعت بیشتر برای هارد دیسک می شود. در نتیجه می تواند به ما برای کاری که انجام می دهیم بسیار مفید باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی فناوری NVMe بپردازیم.

 

فناوری NVMe چیست؟

non-volatile memory express   یا NVMe  که در ترجمه این جمله به فارسی می توانیم به آن رابط کنترل‌کننده‌ی میزبان حافظه غیرفرار بگوییم، کمک می کند که کارکرد حافظه های SDD بهتر باشد.  در واقع می توان آن را یک اینترفیس ارتباطی دانست که به منظور تسهیل کار حافظه اس اس دی می باشد. بسیاری از شرکت ها از این پروتکل استفاده می کنند. استفاده از این فناوری در گذشته مفهوم چندانی نداشت.

اما استفاده از آن در دنیای امروز بسیار پرکاربرد می باشد.  قابلیت هایی که امروزه به آن افزوده شده است، به قدری است که می تواند برای کسانی که نیازمند داشتن رایانه های جدید هستند از آن ها استفاده کنند. کسانی که گیمر یا برنامه نویس هستند می توانند با بهره برداری از این فناوری استفاده کند.

فناوری NVMe را می توان همان solid-state Drive نامید، که دارای پروتکل های متفاوتی است. مسلما در state توان عملیاتی بسیار محدودی وجود دارد. بنابراین توسعه دهندگان در صورت ساخت پروتکل جدید در بخش interface کارت های pcl Express را به منظور سرعت دادن به عملکرد باس توسعه دادند.

اهمیت استفاده از فناوری NVMe در چیست؟

همانطور که می دانید استفاده از آن به منظور بالا رفتن افزایش سرعت هارد می باشد. با توجه به اینکه حافظه SSD در بازار ورود پیدا کرد توانستند به ذخیره سازی داده و اجرای برنامه ها بسیار کمک کند. در صورتی که نمی توان از هارد های معمولی در این زمینه استفاده کرد. استفاده از هارد NVMe دارای سرعت بسیار بالایی است و ظرفیت خوبی را از خود ارائه می دهد. این تکنولوژی می تواند در زمینه های بسیاری کاربردی باشد.

استفاده از فناوری NVMe به صورتی است که بتوان از سیستم میزبان یا host و حداکثر توان آن به منظور موازن سازی استفاده کرد. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باعث می شود هارد NVMe دارای سرعتی 5 یا 6 برابر باشد، اتصال آن ها از طریق pcie می باشد. در واقع با پیشرفتی که در زمینه تکنولوژی صورت گرفته است، این هارد ها از هارد SDD بسیار پرسرعت تر و کاربردی تر می باشند.

روش کار فناوری NVMe چگونه است؟

استفاده از این فناوری به صورتی است که می تواند دستورات Command Queues  I/Oرا بنویسد و Doorbell آن ها را به درستی ثبت کند. فناوری NVMe می تواند دستورات را به خوبی دریافت کند و بعد از اجرا آن ها را با یک دستور interrupt به Command Queues   I/O ارسال کند. هاست می تواند دستور Command Queues  O/I را به ثبت می رساند. سپس door register را پاک می کند. این فرایند انتقال در مقایسه به پروتکل های SAS و SATA با فشار کمتری انجام می گیرد.

مزیت استفاده از فناوری NVMe در چیست؟

استفاده از حافظه NVMe به منظور اینکه یکی از پرسرعت ترین حافظه های غیر فرار می باشد، می توان آن را پروتکل ارتباطی حافظه دانست. ارائه آن که توسط بزرگ ترین تولید کنندگان قطعات کامپیوتر صورت گرفته است، توانسته است امروز جایگاه بسیار مناسبی را در بین توسعه دهندگان داشته باشد. استفاده از این واسطه که روی گذرگاه ارتباطی قرار داده می شود، برای حافظه های غیر فرار ایجاد شده است. در فناوری NVMe ارتباط درایو و مادربورد به صورت مستقیم ارائه می شود. به همین منظور سرعت ارسال و دریافت ارتباطات با گذرگاه SATA بسیار سریع تر می باشد.

استفاده از فناوری NVMe برای کسب و کار ها

همانطور که می دانید بسیاری از سیستم های سازمانی نیازمند استفاده از داده ها هستند. داده ها در هر زمینه و یا پژوهشی در حال توسعه می باشند. افزایش آن ها و تقاضاهایی که در این زمینه صورت گرفته است، باعث می شود که استفاده از SSD با چالش هایی مواجهه شود. به همین منظور SSD که دارای عملکرد بالا و پروتکل های ذخیره سازی قدیمی است در صورت مواجهه با چالش های جدید امکان دارد که عملکرد ضعیفی را از خود نشان دهند.

در صورت بروز این مشکل عملکرد آن بسیار ضعیف خواهد بود و کیفیت پایینی را از خود اشاعه می دهد. استفاده از فناوری NVMe می تواند در زمینه های بسیار زیادی کاربرد داشته باشد. در واقع دیگر خبری از آن همه محدودیت در برنامه های قدیمی وجود ندارد. استفاده از فناوری NVMe با توجه به عملکردی که دارد به ما نشان می دهد طراحی آن بیشتر در چه سبکی بوده است.

در واقع می توانیم آن را تنها پرتکلی بنامیم که برای اکوسیستم داده سازی، ابری و edge ارائه شده است و می تواند بسیار مناسب باشد. استفاده از درایو NVMe به نسبت SDD سرعت بسیار بالاتری برای خواندن و نوشتن دارند. همین موضوع باعث می شود نشان دهد که چقدر هوشمندانه و مناسب می باشد. در بسیاری از شرکت ها امروزه دیده می شود که از فناوری NVMe استفاده می شود. در صورتی که خواهان سرعت بهتر باشید استفاده از آن ها می تواند بسیار مناسب و کاربردی باشد.

مقایسه فناوری NVMe با SDD در چیست؟

همانطور که می دانید امروزه حافظه های جدید تری در بازار رویت می شود. هر کدام بهتر از دیگری هستند. یکی از مهم ترین درایو ها می تواند NVMe باشد، چرا که دارای صف های دستوری بسیاری است، که به مدیریت آن ها می پردازد.

فناوری NVMe می تواند 64000 دستور ورودی در SATA SDD را تا 254 دستور ورودی مدیریت کند. SDD امروزه محدودیت هایی برای آن ها به وجود آمده است و نمی تواند سرعت خوبی را از خود ارائه کند. این موضوع با توجه به استاندارد هایی که برای آن وجود دارد را می توان بررسی کرد. چرا که در آن ها درگاه SAS و SATA استفاده می شود. در صورتی که فناوری NVMe فرا تر این آن می باشد.

 

کلام پایانی

فناوری NVMe یکی از جدید ترین فناوری هایی است که به منظور ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شود. می دانیم امروزه با پیشرفت تکنولوژی که صورت گرفته است حفظ داده ها برای ما بسیار ارزش دارد. بنابراین باید تلاش کنیم که از تکنولوژی های جدید امروزی استفاده کنیم. استفاده از فناوری NVMe نسبت به SDD دارای سرعت بالاتری است و می تواند در زمینه های بسیاری کاربردی و مناسب باشد.