پرش لینک ها

قابلیت های NAS در تجهیزات Dell EMC Unity

سیستم های ذخیره سازی (استوریج ) Dell EMC Unity رویکرد منحصر به فردی را برای ذخیره سازی فایل ها در نظر گرفته اند به نحوی که فایل به طور کامل با Block ادغام می شود و منجر به راهکاری یکپارچه برای ذخیره سازی در بازار می شود. تجهیزات Dell EMC Unity فضاهای ذخیره سازی شبکه را به کار می گیرد که برای تمامی انواع منابع یعنی LUN ها و فایل سیستم ها به کار گرفته می شوند و حتی Vvolها نیز از همان poolهای یکپارچه تهیه می شوند. هنگامی که فایل سیستم ها تهیه می شوند، مدیران سیستم به سادگی فایل سیستم ها را تهیه و تدارک می بینند. چرا که آن ها به طور سنتی LUNها را با انتخاب یک pool ذخیره سازی تهیه می کنند. با توجه به این که Dell EMC Unity به طور صحیح در معماری سخت افزار و نرم افزار خود یکپارچه می شود، نیازی به سربار اضافی برای مدیریت تهیه LUNها، ارائه به یک دروازه داخلی و ایجاد poolهای ذخیره سازی وجود ندارد. این موضوع باعث سادگی مدیریت می شود و همچنین به سیستم اجازه می دهد تا مجموعه اصلی ویژگی های یکپارچه را برای Block و فایل به کار گیرد چرا که هر دو نوع ذخیره سازی (فایل و بلوک) در سطحی یکسان با استفاده از همان سخت افزار پیاده سازی و انتخاب می شوند. شرکت فنا (فراناب افزار آریا) نماینده فروش emc در خدمت شماست.

استخر ذخیره سازی یکپارچه را در این تصویر میبینید.

شکل 1: استخر ذخیره سازی یکپارچه.

اصطلاحات NAS در تجهیزات Dell EMC Unity

فضای اختصاص یافته

مقدار واقعی ظرفیتی است که برای یک منبع ذخیره سازی (همانند یک سیستم فایل، LUN یا VMware datastore) از سوی استخر ذخیره سازی تهیه و تدارک می شود و شامل snapshotها و thin clone ها نیست. برای منابع ذخیره سازی تهیه شده از نوع thick، فضای اختصاص یافته برابر با فضای درخواستی است. برای منابع ذخیره سازی شده از نوع thin، فضای اختصاص یافته ظرفیتی است که به صورت جاری از طرف pool ذخیره سازی تهیه می شود و می تواند کمتر از ظرفیت درخواستی منبع ذخیره سازی باشد.

سیستم فایل

یک منبع ذخیره سازی است که از طریق پروتکل های به اشتراک گذاری فایل همانند SMB یا NFS قابل دسترسی است.
لایه بندی ذخیره سازی کاملاً خودکار برای poolهای مجازی (FAST BP): این ویژگی داده ها را به مناسب ترین نوع دیسک براساس سطح فعالیت مجدداً اختصاص می دهد تا عملکرد را بهبود داده و در عین حال هزینه ها را کاهش دهد.

حافظه پنهان FAST

این ویژگی به دیسک های Flash اجازه می دهد تا به عنوان حافظه پنهان (کش) ثانویه با ظرفیت بزرگ برای استخرها بر روی سیستم پیکربندی شوند.

سرور NAS

یک سرور ذخیره سازی Dell EMC Unity که از پروتکل های SMB، NFS یا FTP/SFTP برای ثبت، سازمان دهی و انتقال فایل ها در بین اشتراک های سیستم فایل طراحی شده استفاده می کند. یک سرور NAS که اساس و پایه چند اجاره ای است می بایست پیش از این که بتوانید منابع ذخیره سازی سطح اول همانند فایل سیستم ها یا VMware file datastore ها را ایجاد کنید، ایجاد شوند.

سیستم فایل شبکه (NFS)

یک پروتکل دسترسی است که به کاربران اجازه می دهد تا به فایل ها و فولدرهای واقع بر روی شبکه دسترسی پیدا کنند. این پروتکل به طور معمول توسط هاست (میزبان) های Linux/Unix مورد استفاده قرار می گیرند.

فضای اختصاص یافته غیر پایه

میزان فضای استخر مورد استفاده برای snapshot و thin clone ها در صورت عملیاتی بودن است. این فضا در سطح استخر نشان داده می شود.

اشتراک گذاری بیش از حد

یک روش تهیه و تدارک ذخیره سازی است که به مدیران اجازه می دهد تا ظرفیتی بیشتر از ظرفیت فیزیکی موجود را در یک استخر ذخیره سازی ویژه تهیه کنند. هنگامی که منابع ذخیره سازی تهیه شده از نوع thin با یک استخر ذخیره سازی مشترک در ارتباط هسند، آن ها می توانند به طور بالقوه ظرفیت ذخیره بیتشری را نسبت به ظرفیت استخر ذخیره سازی درخواست کنند (یا به اشتراک بگذارند). سپس مدیران سیستم درایوهای بیشتری را به سیستم اضافه می کنند یا درایوهای بیشتری را به استخر ذخیره سازی براساس نیاز اختصاص می دهند. هاست های متصل به منابع ذخیره سازی تهیه شده از نوع thin از اشتراک گذاری بیش از حد pool ذخیره سازی بی اطلاع هستند. آن ها اندازه به اشتراک گذاشته شده (یا حداکثر اندازه) را برای هر منبع ذخیره سازی تهیه شده از نوع thin می بینند اما نمی توانند اندازه اختصاص یافته جاری را مشاهده کنند.

بلوک پیام سرور (SMB)

یک پروتکل دسترسی است که به کلاینت ها اجازه می دهد تا به صورت راه دور به داده فایل های میزبان واقع شده بر روی یک شبکه دسترسی پیدا کنند. این پروتکل به طور معمول در محیط های ویندوزی مورد استفاده قرار می گیرند.

اندازه (سایز)

اندازه قابل مشاهده کلاینت یک منبع ذخیره سازی که در زمان ایجاد یا پس از آن تعیین می شود، صرف نظر از مقدار واقعی فضای مصرف شده توسط منبع ذخیره سازی از استخر است (کل فضای استفاده شده استخر را ببینید). اندازه می تواند بزرگتر از اندازه واقعی اختصاص یافته برای منابع ذخیره شده از نوع thin باشد و اساسی را برای اشتراک گذاری بیش از حد فراهم می کند.

اسنپ شات

یک نمایش لحظه ای از داده های ذخیره شده بر روی یک منبع ذخیره سازی است. یک سرور می تواند فایل ها را از یک اسنپ شات بازیابی کند، یک منبع ذخیره سازی را از روی اسنپ شات بازیابی کند یا دسترسی به یک هاست را فراهم کند. اسنپ شات ها می توانند تنها خواندنی یا خواندنی/ نوشتنی باشند.

استخر ذخیره سازی

مجموعه ای از دیسک درایوها است که توسط یک پروفایل مشخص ذخیره سازهی پیکربندی می شوند. پروفایل ذخیره سازی نوع دیسک های مورد استفاده برای ارائه به ذخیره سازی و نوع RAID پیکربندی شده بر روی دیسک ها را تعیین می کند. پیکربندی استخر ذخیره سازی تعداد دیسک ها و کمیت استوریج مرتبط با استخر را تعریف می کند. تجهیزات Dell EMC Unity (در بخش فروش ای ام سی) از استخرهای ذخیره سازی یکپارچه برای هر دو منبع ذخیره سازی بلوک و فایل استفاده می کنند.

پردازنده ذخیره ساز (SP)

یک نود ذخیره سازی است که منابع پردازشی را برای اجرای عملیات ذخیره سازی و همچنین سرویس دهی ورودی/ خروجی بین ذخیره ساز و میزبان ها فراهم می کند.
منبع ذخیره سازی تهیه شده از نوع Thin : یک منبع ذخیره سازی (همانند سیستم فایل، LUN یا VMware Datastore) است که به طور کامل از سوی استخر ذخیره سازی اختصاص داده نمی شود. کلاینت می تواند اندازه کامل منبع ذخیره ساز را مشاهده کند، اگرچه تنها بخشی از منبع ذخیره سازی از سوی استخر ذخیره سازی اختصاص داده می شود.

کل فضای استفاده شده استخر

مقدار کل فضای مصرف توسط منبع ذخیره سازی در استخر است و شامل تمامی سربار ، فرا داده ها ، اسنپ شات ها و thin clone ها است. این اطلاعات در سطح استخر نمایش داده می شود.

Unisphere CLI (UEMCLI)

رابط خط فرمان برای مدیریت سیستم های ذخیره سازی Dell EMC Unity است.

Unisphere

رابط کاربری مبتنی بر وب HTML 5 برای مدیریت سیستم های ذخیره سازی Dell EMC Unity است.
فضای استفاده شده : مقدار فضا در یک سیستم فایل است که به طور واقعی توسط کلاینت ها مصرف می شود. این فضا به مقدار داده ای مربوط می شود که کاربران در سیستم فایل ذخیره کرده اند.

حجم های مجازی (VVols)

یک ساختار ذخیره سازی VMware است که به داده های ماشین مجازی (VM) اجازه می دهد بر روی حجم های منحصر به فردی ذخیره شوند. این کار سبب می شود تا به کارگیری اسنپ شات ها بر روی یک ماشین مجازی امکان پذیر باشد و مدیریت مبتنی بر سیاست ذخیره سازی (SPBM) را فراهم می کند.
ادغام آرایه API های ذخیره ساز VMware vSphere (VAAI): مجموعه ای از APIها برای امکان پذیر ساختن ارتباط بین هاست های VMware vSphere ESXi و دستگاه های ذخیره ساز است. این APIها مجموعه ای از مقدمات ذخیره سازی را تعریف می کنند که به هاست ESXi این توانایی را می دهد تا عملیات ذخیره سازی معینی را بر روی آرایه آفلود کند که سبب کاهش سربار منبع بر روی هاست های ESXi می شود و می تواند به طور قابل توجهی عملکرد را برای اقدامات ذخیره سازی همانند کلون گیری از ذخیره ساز، صفر کردن و غیره بهبود بخشد. هدف VAAI کمک به سازندگان تجهیزات ذخیره سازی برای ارائه سخت افزارهایی به منظور سرعت بخشی به عملیات ورودی/ خروجی VMware است که به طور بهینه تری در سخت افزار ذخیره ساز انجام می شود.