پرش لینک ها

کوانتوم LTO Ultrium

در این مقاله می خواهیم درباره یکی از جدید ترین تکنولوژی های ذخیره سازی صحبت کنیم. Linear Tape-Open که مخفف LTO است در واقع یکی از تکنولوژی های ذخیره سازی بر نوار های مغناطیس می باشد. این تکنولوژی با Ultrium نام مورد توجه قرار می گیرد. استفاده از این تکنولوژی در سال 2000 ارائه شد. بنابراین می توان آن را یک نوار ذخیره سازی تک خطی با ظرفیت بالایی دانست. با امکاناتی که ارائه می دهد می تواند به صورت پیشرفته مورد توجه قرار می گیرد. این تکنولوژی با کمک شرکت IBM Quantum با کمک برنامه LTO اجرا می گردد.

تکنولوژی LTO چیست؟

در ابتدا برای ما اهمیت دارد که بتوانیم این تکنولوژی را مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم که استفاده از آن چه اهمیتی دارد. همانطور که گفته شد این تکنولوژی ذخیره سازی است. این نوار یکی از جدیدترین و قدرتمند ترین ها در این زمینه است که می تواند با فرمت های مختلفی سازگار شود.

بنابراین می توان با درخواستی که در این زمینه ارائه می شود داده به صورت گسترده ای مورد حفاظت قرار گیرد. این تکنولوژی دارای فرمت باز است که تحت لیسانس صنعت ذخیره سازی است که برای انواع نوار ها و کار تریج ها کاربردی است و مورد توجه قرار می گیرد. در واقع ما با یک تکنولوژی همراه هستیم که ظرفیت بالا و سرعت انتقال داده در آن بسیار با اهمیت است. می تواند برای محافظت داده ها مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از تکنولوژی LTO چه کمکی می کند؟

استفاده از این تکنولوژی از نظر فنی می تواند با خواندن و نوشتن بر روی نوار های نسلی قبلی سازگار باشد. درواقع این درایو ها می تواند نوار های دو نسل قبل را بخواند و بر نوار های قدیمی قادر به نوشتن هستند. همچنین یکی از بهترین فن آوری ذخیره سازی برای مدت طولانی باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های تکنولوژی LTO آن است که این امکان را برای کاربر خانگی فراهم می کند که اطلاعات شخصی را روی هارد و فلش ذخیره سازی کند. البته لازم به ذکر است که این کار بر سطح سازمانی و شرکتی قابل استفاده نیست.

بهترین کار این است که حتما از بک آپ آن استفاده کرد. استفاده از این تکنولوژی کمک می کند که بر بخش زیادی از مشکلات امنیت اطلاعات غلبه کنیم. استفاده از سرور هایی با ظرفیت های مناسب و بالا برای سازمان های کوچک هم می تواند کاربردی باشد. با این حال رشد تصاعدی داده و اطلاعات در این زمینه می تواند تاثیراتی را روی این تکنولوژی بگذارد. استفاده از این تکنولوژی پرکاربرد برای ذخیره سازی اطلاعات در سطح شبکه و تکنولوژی نوار می باشد. با این حال استفاده از نسخه پشتیبان و بکاپ گیری اطلاعات شبکه در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

چه کمپانی هایی تکنولوژی LTO را ساخته اند؟

IMB ،HP و Seagate از جمله مهم ترین کمپانی هایی هستند که می توانیم آن ها را نام ببریم. این کمپانی ها به صورت اشتراکی در سال 1997 کار را شروع کردند و مشخصات قالب نوار و روش هایی که در این زمینه وجود داشت را با گذشت سال ها تلاش ارائه کردند. Seagate در سال 2000 ارائه شد و توانست در سال 2003 certance را از آن خود کند. کوانتوم در سال 2005 توانست گواهی نامه مربوط به LTO را به نام کند. IBM هم یکی از مهم ترین اعضای مربوط به LTO می باشد.

درایو نوار کوانتومی دارای چه تکنولوژی هایی هستند؟

درایو نوار کوانتومی با حفاظت سریع و قابل اعتمادی که دارد می تواند دیتا ها را قیمت مناسبی برای ما ارائه کند. بنابراین بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. کاربرد استفاده از آن ها با توجه به سرعت پشتیبان گیری که دارد می تواند به ما کمک کند. دیتا کارتریج LTO1  ، دیتا کارتریج LTO2 ، دیتا کارتریج LTO3 ، دیتا کارتریج LTO4 ، دیتا کارتریج LTO5، دیتا کارتریج LTO6، دیتا کارتریج LTO7، دیتا کارتریج LTO8، دیتا کارتریج LTO9 از جمله مواردی هستند که در این تکنولوژی دیده می شود. در واقع می دانیم که در این تکنولوژی دیتای های مختلفی وجود دارد.

  • دیتا کارتریج LTO6 هم دارای فضای ذخیره سازی نوار مغناطیسی باریک و بلند با طول 846 متر است که با پشتیبانی از تکنولوژی LTO Ultium نسل 6 می باشد. بنابراین استفاده از این دیتا کارتریج ظرفیت 2.5 ترابایت در حالت محلی و 6.25 ترابایت با فشرده سازی با نرخ 2.5:1 می باشد. بنابراین می تواند با سرعت 160 مگابایت بر ثانیه دیتا را منتقل می سازد.
  • دیتا کارتریج های LTO7 هم با قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی نسل 7 با Ultrium را دارای است و دارای نوار مغناطیسی است که 960 متر طول دارد. با این حال دارای حداکثر ظرفیت ذخیره سازی در حالت محلی برابر 6 ترابایت است و با حالت فشرده سازی که دارد می تواند با 15 ترابایت برابری داشته باشد. استفاده از این دیتا با نرخ 300 مگابایت بر ثانیه در حالت محلی و 750 مگابایت بر ثانیه به صورت فشرده ارائه می گردد.
  • کارتریج LTO-9 می تواند تا 45 ترابایت داده را بر روی کارتریچ ذخیره کند. با این حال استفاده از کارتریج های LTO-9 هم با رسانه و ذخیره سازی پشتیبانی با راحتی که دارد می تواند برای محافظت DR بسیار کاربردی باشد. رمزگذاری 256 بیتی AES می باشد.

انتخاب کوانتوم LTO چه اهمیتی برای ما دارد؟

LTO به دلیل اینکه دارای استاندارد های صنعتی بالایی برای استفاده است می تواند برای ما بسیار کاربردی و با کیفیت باشد. بنابراین با توجه به عملکردی که دارد، دارای دوام بسیار زیادی برای استفاده است. به چند نکته در این زمینه در ادامه اشاره خواهیم کرد:

  • در واقع یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در آن دیده می شود بکاپ گیری است. استفاده از آن با آرشیو سازی بلند مدت به کار گرفته می شود.
  • همچنین کوانتوم با پلتفورم LTO به صورت مداوم توسعه پیدا می کند. همچنین به دلیل ویژگی هایی که بر نظارت کیفیت رسانه جامع کوانتوم و قابلیت های گسترده ای که دارد می تواند میان پلتفرومی سازگاری داشته باشد. با این حال با عملکرد بهینه و قابلیت اطمینانی که دارد می توانند با کوانتوم تیپ درایو و سخت افزار های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
  • کوانتوم LTO دارای ابزار هایی است که سازگاری با رسانه دارد. بنابراین می توان استفاده از آن را بر اساس عمر داده ای که دارد تضمین کرد. همچنین با ویژگی های Advanced Media Report و Extended Data Life Management در کوانتوم این امکان وجود دارد که بتوانید آن را اضافه کنید. بنابراین با گزارش هایی که در استفاده از چشم انداز های وضعیت رسانه برای مدیا پول دارد می تواند شرایط تیپ لایبرری را برای ما ایجاد سازد. در واقع این امکان به خوبی برای استوریج های سایت مورد استفاده قرار می گیرد. EDLM با ویژگی هایی اتوماسیون SCALAR می باشد. بنابراین این امکان را با یکپارچه سازی رسانه با کارتریج هایی که دارد در آرشیو های بلند مدت با استوریج طراحی می گردد. استفاده از آن در عملیات معمولی مورد استفاده می گردد. استفاده از داده های حیاتی که مورد استفاده قرار می گیرد این مسئله اهمیت دارد.

صرفه جویی در زمان و هزینه کوانتوم

کوانتوم فرایند های بسیاری را بر تست کیفی بر روی رسانه داده LTO وجود دارد. بنابراین با تعهد مداوم که دارد می تواند کیفیت بالایی را ارائه کند. Quantum Certification بر 5 معیار کلیدی کاربری تمرکز دارد. بنابراین با ظرفیت، نرخ انتقال، servo و مشخصات رسانه ای که دارد می تواند با تاکید بر تست ماندگاری داده نوشته شده است. امکان دارد زمان زیادی را با صرف بازگشایی، برچسب زنی و بارگذاری در لایبرری زمان زیادی را از ما بگیرد. داده ها و زمانی که در این زمینه وجود دارد می تواند برای ما بسیار ارزشمند باشد.

کوانتوم می تواند کارتریج های داده را با برچسب بارکد درخواستی را با طرح و رنگی که وجود دارد برای شما علامت گذاری کنند. این مسئله به ما نشان می دهد که آماده بارگذاری در library می باشند. بنابراین نیازی نیست که به سراغ کارتریج اضافی بروید. استفاده از این امکاناتی که در این زمینه وجود دارد می تواند یک پکیج اقتصادی را در اختیار ما قرار دهد. بنابراین با حمل و نقل و ذخیره سازی که در این زمینه وجود دارد می تواند از استفاده از کارتریج اضافی جلوگیری به عمل بیاورد. بنابراین دسترسی سریعی را به کارتریج فراهم می آورد.

کلام پایانی

LTO یکی از مهم ترین تکنولوژی هایی است که امروزه می تواند به ما برای ذخیره سازی کمک کننده باشد. بنابراین با کسب اطلاعات در این زمینه می توانیم راحت تر به تکنولوژی مورد نظر خود در LTO دسترسی پیدا کنیم.